6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 1. Ünite Sosyal Bilgiler Öğreniyorum Sayfa 16, 17, 18 Sosyal Bilimci Nasıl Çalışır Etkinlik Soruları ve Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 16 Cevabı

Ödev konularınıza ilişkin araştırma yaparken nasıl bir yol izlersiniz? Açıklayınız.

  • Cevap: Öncelikle araştırma yapacağım konuyla ilgili her türlü kaynağı kullanmaya çalışırım. Bunun yanında kaynakları karşılaştırırım. Son zamanlarda en çok interneti kullanmaktayım.

Bilim insanları araştırma yaparken belli aşamaları izlerler. Sizce bunun nedeni ne olabilir? Tartışınız.

  • Cevap: Çünkü bilimsel çalışmalar yaparken izlenmesi gereken yollar vardır. Bu ortaya çıkacak sonuç açısından büyük önem taşır. Eğer doğru yöntem ve yollar kullanılmazsa istenen sonuçlar da ortaya çıkmayacaktır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 18 Cevabı

Ayşe’nin bulduğu kanıtları nereden aldığını, eserin adını, basım yılını vb. özelliklerini belirtmesi sizce neden önemlidir? Açıklayınız.

  • Cevap: Çünkü yapmış olduğu çalışmanın geçerliliğini, güvenirliliğinin artmasının en önemli yolu kaynakça gösterilmesidir. Kanıtlar ortaya çıkan çalışmanın uzmanlar tarafından da kabullenilmesini sağlar.

Bilimsellik kavramını göz önünde bulundurarak Ayşe’nin araştırması hakkında nasıl bir değerlendirme yapabilirsiniz? Açıklayınız.

  • Cevap: Bilimsel araştırma aşamalarına bağlı kalmıştır. Kullandığı yöntem doğru bir yöntemdir. Ayşe başarılı bir çalışma ortaya koymuştur. Hem güvenilir hem de kabul gören bir çalışma diyebiliriz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Tüm Cevapları için tıklayın