6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 1. Ünite Sosyal Bilgiler Öğreniyorum Sayfa 19, 20 Sosyal Bilgilerin Önemi Etkinlik Soruları ve Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 19 Cevabı

Sizce sosyal bilgiler dersini neden öğreniyorsunuz? Söyleyiniz.

 • Cevap: Çünkü sosyal bilgiler dersi bizleri hayata hazırlayan önemli bir derstir. Bu ders sayesinde hem toplum içinde hem de kendi çevremizde devam eden hayat ve dünya hakkında bir çok bilgi ediniriz.

Geçen yıl sosyal bilgiler dersinde neler öğrendiniz? Öğrendiğiniz bu bilgilerin size hangi katkıları sağladığını ve bir vatandaş olarak hangi sorumlulukları yüklediğini düşünüyorsunuz? Söyleyiniz.

 • Cevap: Bir vatandaş olarak ülkeye karşı olan sorumluluk ve haklarımı öğrendim. Toplum içinde bazı davranışlar ve de toplumsal kurumlar hakkında bilgi sahibi oldum. Dünyamız hakkında bir çok yeni öğrendim.

Günlük yaşantınızda çevrenizdekilerle olan iletişiminizde, karşılaştığınız sorunları gözerken sosyal bilgiler dersinde öğrendiğiniz hangi bilgileri kullanıyorsunuz? Örneklerle açıklayınız.

 • Cevap: Geçen gün markete gitmiştim. Marketten salça alacaktım. Tam alıyordum ki bir de baktım son kullanma tarihi geçmiş. Tabi bu durumda hemen durumu yetkililere bildirdim. Çünkü geçen sene sosyal bilgiler dersinde haklarım adlı konuda bunu öğrenmiştim. Hemen ürünü kaldırdılar. Ben de bilinçli tüketici olma sorumluluğumu yerine getirdim.

Kendi kültürümüzü ve tarihimizi öğrenmemiz ile vatandaşlık sorumluluklarımızı yerine getirmemiz arasında nasıl bir ilişki kurabilirsiniz? Bu konudaki düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap: Kendi tarihimizi öğrenmek demek bu ülkenin nasıl bugünlere geldiğini nasıl kurulduğunu bilmek demektir. Bu da tarihimizi öğrenmenin bu ülkeye karşı olan bu ülke için her şeyi yapmak ve birlik beraberliğimizi korumak sorumluluğumuzu hatırlamamızı sağlar.

Yandaki afişi inceleyiniz. Sosyal bilgiler dersi ile afişte verilmek istenen mesaj arasında nasıl bir bağlantı kurulabilir? Açıklayınız.

 • Cevap:  Bu derste bizler bilinçli tüketici olma yolunda haklarımızı ve sorumluluklarımızı öğreniriz. Bu yandaki afişte de satılan mal alınmaz anlayışının yanlışlığını ve alınabileceğini öğreniyoruz.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 20 Cevabı

Aşağıdaki öğrencilerin açıklamalarını okuyarak görselleri inceleyiniz. Verilenlerden yararlanarak sosyal bilgiler dersinin size kazandıracakları ile ilgili hangi çıkarımlara ulaşabilirsiniz? Söyleyiniz.

 • Cevap:
 • Meslekler ve mesleklerin topluma yararları
 • Bilim ve teknolojinin toplumsal yaşam üzerindeki etkileri
 • Bilgiye ulaşma bilgiyi kullanma

Sosyal bilgiler dersi “özgürlük, demokrasi, eşitlik” gibi kavramların öğrenilmesini sağlar. Öğrenilen bu kavramlar Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin bir vatandaşı olmamıza hangi katkıları sağlar. Açıklayınız.

 • Cevap: Bizler özgür bir ülkede yaşamaktayız. Bu ülkede bizleri yönetecek kişileri kendi özgür düşüncemizle seçeriz. Yine bilimsel gelişmeler için hür düşüncelerin olması gerekir. Bu bakımdan vatandaş olarak sorumluluklarımızı yerine getirmede bu kavramlar kilit rol oynar.

Sosyal bilgiler dersinin sorumlu bir vatandaş olma bilinci geliştirmede kişilere sağladığı katkılara siz başka hangi örnekleri ekleyebilirsiniz? Söyleyiniz.

 • Cevap: Mesela öğrenilen haklar hayat karşısında kandırılmamızın önüne geçer
 • Bilgiye nerede ulaşılır ve bu bilgi nasıl işimize yarar öğrenirsek daha verimli bir hayat yaşarız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Tüm Cevapları için tıklayın