6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 2. Ünite Yeryüzünde Yaşam Sayfa 33, 34, 35, 36 Kutuplardan Ekvator’a Değişen Yaşam Etkinlik Soruları ve Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı

Yaşadığınız yerde görülen iklimin özellikleri günlük yaşantınızda neleri etkiler? Söyleyiniz.

 • Cevap: Yaşadığım yerde görülen iklim günlük yaşamımızı doğrudan etkiler. Eğer soğuk bir iklime sahipse dışarı çıkarken kalın kıyafetler giyeriz, eğer sıcak bir iklime sahipse ince ve açık kıyafetler giyeriz. Onun dışında sıcak bir iklimse denize gideriz, pikniğe gideriz. Ancak soğuksa bunları yapamayız.

Aşağıdaki fotoğrafları inceleyiniz. Fotoğraflar aynı iklim özelliklerine sahip yerlere ait olabilir mi? Neden? Tartışınız.

 • Cevap: Hayır aynı yere ve iklim özelliklerine sahip yerler olamaz. Çünkü insanların giyimleri, yaşam tarzı ekonomik faaliyeti ve havanın durumu her fotoğrafta büyük farklılıklar gösterir.

Fotoğraf 2.2’de verilen bu yerlerin Dünya’mızın hangi alanlarına ait olabileceğini düşününüz. Bu yerlerin iklim özelliklerini tahmin ediniz. Tahmininizi neye göre yaptığınızı açıklayınız.

 • Cevap:
 • ı. fotoğraf: Kutup bölgesine Antarktika’ya.
 • 2. fotoğraf: Amazon Ormanlarına Amerika kıtasına.
 • 3. fotoğraf: Hindistan ve Uzak Doğu
 • 4. fotoğraf: Arabistan Asya Adasına.

Dünya’mız, coğrafi özellikleri ile farklı yaşam alanlarına sahiptir. Bu yaşam alanlarının oluşmasında sizce iklim özelliklerinin rolü nedir? Açıklayınız.

 • Cevap: İklim koşulları insanların yaşama yerlerini seçmelerinde büyük önem taşır. Çöllerde kutuplarda olumsuz hava koşullarından dolayı insanlar yaşamazken daha ılıman ve insanların hayatını zora sokmayan iklim koşullarının olduğu yerlerde ise daha fazla yerleşim olduğunu görürüz.

Aşağıdaki dünya iklim dağılışı haritasını inceleyiniz.

 • Cevap:

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 34 Cevabı

“Eskimo” kelimesi size neler çağrıştırıyor? Söyleyiniz.

 • Cevap: Kutupları ve buzlar içinde yaşayan kalın kürk giyen gözleri çekik kızaklarla yolculuk eden ve balıkçılık yapan insanlar gelmektedir.

Aşağıda verilen doğal ortamlardaki insanların yaşantılarını gösteren fotoğrafları ve ilgili açıklamaları inceleyerek o ortamın iklimi hakkında hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?

 • Cevap: Çok soğuk bir hava vardır. Çünkü insanlar kendilerini sıcak tutacak kalın kürkler giymişlerdir. Bunun yanında ulaşım zor olduğu için kızaklardan yararlanmaktadırlar. Bir de evlerini buzdan yapmışlardır. Çünkü hava hep eksinin altındadır.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 35 Cevabı

Dergi haberi 2’deki açıklamaları okuyunuz, Rissa’nın uzun kollu ve bol olan elbisesini inceleyiniz. Rissa’nın anlattıklarına ve giysilerine göre çöl iklimi hakkında neler söyleyebilirsiniz? Açıklayınız.

 • Cevap: Çöl ikliminde gündüzleri aşırı sıcak geceleri ise çok soğuk olabilmektedir, yağış oranı çok azdır, insanlar göçebe olarak yaşam sürmektedir, bitki örtüsü yoktur.

Yukarıdaki kişilerin açıklamalarından yararlanarak çöllerdeki iklim özellikleri hakkında neler söyleyebilirsiniz? Açıklayınız.

 • Cevap: Gündüzler çok sıcak geceleri çok soğuktur.
  Toprakları tarıma elverişli değildir.
  Bitki örtüsü yoktur, kurakçıl otlar, kaktüsler vardır.
  Verimli vahalar bulunmaktadır.
  Hayvancılıkla uğraşılmaktadır

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 36 Cevabı

“Balta girmemiş ormanlar” ifadesinden ne anlıyorsunuz? Söyleyiniz.

 • Cevap: Henüz insanoğlunun mahvetmediği, doğal çevreye zarar vermediği ormanlık alanlar gelmektedir. Amazonlar gibi. İnsanoğlu henüz doğa ile orada karşı karşıya gelmemiş, doğayı kendi çıkarları için katletmemiştir.

Ekvatoral iklimin yaşandığı ülkelerdeki insanlar bizim kullandığımız hangi kıyafetlere ihtiyaç duymazlar? Söyleyiniz.

 • Cevap: Ekvatoral iklimde yaşayan insanlar bizim kullandığımız, palto, ceket, hırka, bere, mont, kazak gibi kıyafetlere ihtiyaç duymazlar

Yapılan açıklamalardan da yararlanarak Amazon bölgesindeki iklim özellikleri ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? Açıklayınız.

 • Cevap: Amazon bölgesinde yağış oranı çok fazladır, sıcaklık yüksektir 20 derecenin altına düşmez, bitki örtüsü ormanlardır, çokça yağmur ormanları bulunur

Hindistan örneğinden yararlanarak Muson Asyası’nın (Güney, Güneydoğu ve Doğu Asya) iklimi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

 • Cevap: Sürekli yağmur yağmaktadır, bitki örtüsü olarak balta girmemiş ormanlar bulunmaktadır.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Tüm Cevapları için tıklayın