6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 2. Ünite Yeryüzünde Yaşam Sayfa 37, 38 Eşsiz Ülkem Türkiye Etkinlik Soruları ve Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 37 Cevabı

Yaşadığınız yerde görülen iklimin özellikleri nelerdir? Gözlemlerinizi kullanarak anlatınız.

  • Cevap: Yazlar genelde kurak ve sıcak geçerken kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir. Kar yağışı çok fazla görülmese de bazen bir kaç gün sürmektedir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 38 Cevabı

Ülkemizde iklimin bu kadar farklılık göstermesinin sağladığı avantajlar ve dezavantajlar sizce neler olabilir? Düşüncelerinizi sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: İklimlerin ülkemizde farklılaşmasıyla ülkemizin kendine özgü toprak özellikleri, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü ve canlılık yaşam alanları şekillenmiştir. Dezavantaj olarak da iklim geçişlerinin çok keskin olması insanların tarım, ulaşım, eğitim, güvenlik gibi ihtiyaçlarının karşılanmasını engellemektedir. Bu nedenle ülkemizdeki iklim koşulları kendine özgü avantajlar ve dezavantajlar içermektedir

Türkiye, kutuplara yakın bir yerde olsaydı hangi iklim özelliklerinde, hangi değişiklikler yaşanırdı? Araştırınız.

  • Cevap: Ülkemiz ekvatora yakın bir bölgede ılıman iklim kuşağındadır. Eğer kutuplara yakın bir bölgede olsaydı dört mevsim yaşanmazdı. Karadeniz ve Akdeniz İklimi yerine sadece Karasal İklim yer alırdı. Sürekli soğuk, yağış ve buzul dönemleri yaşanırdı. Karın yerde kalma süresi uzardı. Gece ve gündüz sıcaklık farkları çok fazla olurdu. Bitki örtüsü çayır ve çalılıklardan ibaret olurdu. Yeryüzü şekilleri yüksek dağlardan oluşurdu.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Tüm Cevapları için tıklayın