6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 3. Ünite İpek Yolunda Türkler Sayfa 74, 75, 76 İslamiyet’te Türk İzleri Etkinlik Soruları ve Cevapları

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 74 Cevabı

Ramazan ve Kurban bayramlarını ne zamandan beri kutluyoruz? Öğreniniz.

  • Cevap: Ramazan ve kurban Bayramları’nı Türkler müslüman olduğu günden beri kutlamaya devam ediyoruz. Türkler Arap – Çinli savaşları sırasında Talas Savaşı ile 751 yılında müslüman olmuşlardır.

İslamiyetin kabulü Türklerin yaşantılarında sizce neleri değiştirmiş olabilir? Tahminlerinizi sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:  İslamiyet’in kabul edilmesiyle, yeme, içme, barınma, aile kurma, eğitim, kültür, sanat, askeri disiplin, ganimet, savaş hukuku alanlarında Türkler’de değişiklikler meydana gelmiştir. Devlet yönetimi olarak da İSlam şeklen bir şey emretmemekte sadece devlet hukukunu ortaya koymaktadır.

Türklerin İslam dünyasına liderlik yapmaları sizce neden önemli olabilir? Açıklayınız.

  • Cevap: Türklerin askeri disiplin gücü, devlete olan itaatkarlığı, hilafet gücünün doğru kullanılmasını sağlamıştır. Bu nedenle hilafet makamı olmasa da Türklerin İslam aleminde tarihin de etkisiyle lider olmaları doğal olarak diğer müslüman devletler tarafından kabul görmektedir.

Metinde bahsedilen değişikliğin Türklerin sosyal yaşamındaki etkileri sizce neler olabilir? Açıklayınız.

  • Cevap: Haremlik selamlık uygulamaları, namaza başlamaları, oruç tutmaları, kurban kesmeleri, zekat vermeleri, sadaka vermeleri, cihat etmeleri sosyal değişikliklerdir. Düğün dernek kurmalarında İslam hassasiyetlerine sahip olarak haramlardan sakınmaları da bu şekildedir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 75 Cevabı

Hiç sünnet düğününe katıldınız mı? Bu düğündeki izlenimleriniz nelerdir? İzlenimlerinizi sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Sünnet düğünlerinde sünnet olan erkek çocuğa hediyeler verilir. Büyükler dua ederler. Kuran’ı Kerim okunur. İlahiler okunur, ev halkı ikramlarda bulunur ve mutluluklarını paylaşır.

Dinî bayramlarımız hangileridir? Söyleyiniz.

  • Cevap: Dini Bayramlarımız: Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı şeklindedir.

Dinî bayramlarda Fotoğraf 3.16’da gösterilenden başka hangi davranışlarda bulunulur? Bu davranışların nedenleri nelerdir? Söyleyiniz.

  • Cevap:  Büyüklerin elleri öpülür, çocuklar şeker toplar, büyükler harçlık verir. Bayram namazı kılınır, insanlar bayramlaşır, ikramlar yapılır, bayram ziyaretleri yapılır. Kurban’da kurban kesilir, et dağıtılır, et ikram edilir.

Bayramlar toplumumuzda hangi değerlerin gelişmesini sağlamıştır? Arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap:  Bayramlar sayesinde birlik, beraberlik, huzur, barış ortamı tesis edilir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 76 Cevabı

Yaşadığınız yerde hangi İslami eserler bulunmaktadır? Söyleyiniz. 

  • Cevap: Bu soru İstanbul’da yaşayan öğrencilere göre cevaplandırıldı: Sultanahmet Cami, Beyazıt Camii, Ayasofya Cami, Eyüp Sultan Cami, Mihrimah Sultan Cami.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Tüm Cevapları için tıklayın