6. Sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı Meb Yayınları 6. Tema Sanat ve Toplum Sayfa 170 Sanat ve Toplum Hazırlık Çalışmaları Cevapları

1. ETKİNLİK

1. Sanatın hangi dallarıyla ilgileniyorsunuz? Bunun sebebi nedir?

  • Cevap: Sanatın resim ve müzik dallarıyla uğraşıyorum. Çünkü, bu sanatlara yeteneğim olduğunu düşünüyorum ve bu sanatlarla uğraşmak bana zevk veriyor.

2. Sanat topluma faydalı olmalı mıdır? Niçin?

  • Cevap: Evet olmalıdır. Bir toplumun gelişmesini gösteren en önemli unsurlardan birisi Sanattır… Sanatın gelişmesi için ise sanat eğitiminin daha küçük yaşlarda çocuklarımıza verilmesi gerekmektedir. Okullarımızda her ne kadar Resim ve Müzik dersleri konmuş olsa da maalesef bir çok aile sanatı “gereksiz” görmeye devam ediyor. Oysa Sanat Eğitiminin önemini öncelikle okul idareciler ve öğretmenlerin kavraması gerekiyor diye düşünüyorum.

3. Sinema ülkelerin tanınmasında önemli bir sanat dalı mıdır? Niçin?

  • Cevap: Sinema ülkelerin tanınmasında önemli bir sanat dalıdır. Sinemalarda gösterilen filmlerde, ülkelerin kültürleri, örf ve adetleri, tarihleri ve doğal güzelliklerine yer verilir ve ülkelerin tanınmasına yardımcı olunur.

4. “Müzik evrenseldir.” sözünden neler anlıyorsunuz?

  • Cevap: Müzik evrenseldir sözünden, müziğin dil, din, ırk ayrımı olmaksızın herkese hitap edebildiği ve kendi dilinde olmasa bile insanlarda farklı duygular uyandırabildiğidir.

5. Geleneksel tiyatro deyince aklınıza hangi oyunlar geliyor?

  • Cevap: Kukla, Karagöz, Ortaoyunu, Meddah, Çengi, Köy Seyirlik Oyunları aklıma geliyor.

6. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Tüm Cevapları için tıklayın