7. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 82 Cevabı

7. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 82 Cevabı 

“Ey huzura kavuşmuş insan! Sen ondan razı, o da senden razı olarak Rabb’ine dön. (Seçkin) kullarım arasına katıl ve cennetime gir!”

Sizce kul hakkı yemenin toplumsal ilişkilere zararları nelerdir? Kul hakkı yiyen insanlar mahşerde nasıl bir sonuçla karşılaşırlar? Yukarıdaki ayetleri de dikkate alarak arkadaşlarınızla konuşunuz.

  • Cevap: Kul hakkı yemek haramdır. Allah’ın yasak ettiği bir davranıştır. Çünkü haksızlıktır. Haksızlık, adaletsizlik demektir. Adaletsizlik zulüm demektir. Zulmü yapan kişi zalimdir. Zalime dini sorulmaz. mazluma da dini sorulmaz. Kul hakkı yemenin dini yoktur. Bu durum Müslümanlıkla sınırlandırılamaz. Her insan Allah’ın kuludur. Bu nedenle kul hakkı, insan hakkıdır.Kul hakkı yemek, toplumda birlik ve beraberliğin bozulmasına, barış ve huzur ortamının dağılmasına, ailelerin dağılmasına, yuvaların yıkılmasına neden olur. Kul hakkı yemek haram olarak Allah’ın en çok yasak ettiği şey olup mahşer gününde de ağır bir cezası olan suçtur. Kul hakkı yiyenler helallik almadığı sürece Allah’ın afvetmesi söz konusu olamaz.

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevaplarının Hepsi İçin Tıkla