7. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 85 Cevabı

7. Sınıf Gün Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 85 Cevabı 

Hz. Peygamber (s.a.v.) 622 yılında, Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde müminler arasında birlik, beraberlik ve dayanışma sağlamak amacıyla Mekke’den gelen her bir Müslümanla Medineli bir Müslümanı kardeş ilan etti. Kardeş ilan edilen Müslümanlar birbirlerine öz kardeşi gibi davrandılar. Beraber yiyip beraber içtiler. Birbirleriyle her türlü maddi imkânlarını, evlerini, bahçelerini, hayvanlarını paylaştılar. Zorluk ve sıkıntılara birlikte göğüs gerdiler. Hz Muhammed (s.a.v.) de bu süreçte, Hz. Ali’yi kendisine kardeş edinmiştir. O, bu konuyla ilgili hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ya Ali! Sen dünyada ve ahirette benim kardeşimsin.” Yol kardeşliğinin temeli de bu olaya dayandırılmaktadır.
(Tirmizî, Menâkıb, 20.)

Kardeşliğin toplumsal birlik, barış ve dayanışma açısından önemi nedir? Yukarıdaki olayı da dikkate alarak sınıfınızda tartışınız.

  • Cevap: Toplumda birlik ve beraberliğin yaşanması, huzur ve barış ortamının sağlanması toplum dinamiklerinin uyumlu işlemesiyle ilgilidir. Halkın sahip olduğu kültürel değerler, ahlaki ve hukuki yapı toplumlarında varlığını ve bütünlüğünü her yönden sağlamaktadır.Kardeşliğin toplumsal birlik, barış ve dayanışma açısından önemi, toplumda bütün değerlerin kabul görmesi, ahlaki ve hukuki olması, özgürlüklerin artması, yardımlaşmanın, paylaşmanın artması, yerleşik hale gelmesi, kalplerin birbirine ısınması anlamında değerli bir yere sahiptir. bu yerin korunması ahlaki ve hukuki olarak sağlanmakta ve eğitim araçlarıyla korunmaktadır. Bu nedenle kardeşlik, birlik ve dayanışma manevi değerler eğitimin sağlanmasıyla yerleşik hale gelir.

“Rabb’iniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir.”
(Mü’min suresi, 60. ayet.) Yukarıdaki ayette verilmek istenen mesaj nedir?

  • Cevap: Allah dualarımızı kabul edendir. Her zaman Allaha ibadet etmeliyiz şayet Allah’a ibadet etmeyip büyüklük edersek cehenneme gireriz. Bu yüzden Allah’a ibadet etmeliyiz ki cehenneme girenlerden olmayalım.

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevaplarının Hepsi İçin Tıkla