8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı

8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 33 Cevabı 

Yardımlaşma ve paylaşma neden önemlidir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap:  İslamiyet genel anlamda başkalarına el açmayı ve muhtaç olmayı uygun bir davranış olarak görmez. Ancak zorunlu nedenlerden dolayı her toplumda başkalarının yardımına ihtiyaç duyan kişiler bulunur. Bu durumda olan kişilerin sayısını en aza indirmek dinimizin sağlamaya çalıştığı bir durumdur. Peygamberimiz veren elin alan elden daha üstün olduğunu söylemiştir.
    Zekat sadaka kurban fitre gibi ibadetler Kuranıkerim’de ve Peygamberimizin hadislerinde birçok güzel müjdelerle tavsiye edilmiştir.

Türkçe anlamlarını verdiğimiz ayetler ve Hz. Muhammed’in (s.a.v.) sözlerinden hareketle İslam dininin yardımlaşmaya verdiği önemi anlatan bir kompozisyon yazınız.

  • Cevap:

Zekât ibadeti ile ilgili neler biliyorsunuz?

  • Cevap: Zekat İslâmın 5 şartından biridir. Sosyal içerikli bir ibadettir. Yalnız insanın kendisine değil, başkalarına da faydası dokunan bir ibadettir. Toplumda sevgiyi, saygıyı tesis eder, ahlaki çöküntüyü düzene katar, merhamet, şefkat duygularını doruğa çıkarır, malın temizlenip artmasını sağlar, malın fanilikten çıkarak ebedileşmesini sağlar.

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevaplarının Hepsi İçin Tıkla