8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 38 Cevabı

8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 38 Cevabı 

Sadakanın birey ve toplum açısından ne gibi faydaları olabilir.

Sadaka, varlıklı müslümanların, yoksul müslümanlara diledikleri için yaptıkları yardıma verilen isimdir. Yardımlaşma ve dayanışma esasına dayalıdır. Bu açıdan bireysel ve toplumsal bir takım faydaları bulunmaktadır.
Sadaka veren müslümanı huzura kavuşturur. Onu rahatlatır ve bir başka insana yaptığı yardım, insanı mutlu eder. Bu açıdan birey, psikolojik açıdan kendini daha iyi hisseder. Sadaka, toplumsal açıdan ise dayanışmayı artırmaktadır. Insanlar yardımlaşma bilincini kazanır ve aralarındaki bağlar kuvvetlenmektedir. Bu açıdan varlıklı ve yoksul müslümanlar arasındaki bağlar kuvvetlenir ve toplumda saygı ve sevgi oluşur.

1. Sadaka taşı ne demektir?

Osmanlı döneminde bazı şehirlerde yoksul insanların ihtiyaçlarını gidermek için belli bölgelere konulan yapı ve işleyen sistem…
Bir elin verdiğini diğer el duymasın görmesin… Evet böyle bir felsefenin ve düşüncenin ürünü Sadaka Taşı…
Osmanlı döneminde toplumsal ahlak kuralları çerçevesinde oluşturulan yardımlaşmanın mühteşem örneği…
Cami, çeşme yanı ve hastane gibi yoğunluğu olan bölgelerde silindir şeklinde 2 metre uzunluğundaki taşların içine para bırakılır…
Amaç; derdini kimseye anlatamayan ihtiyaç sahibi insanlara rencide etmeden yardımda bulunmak, onların dualarını almak için…
Genellikle akşam saatleri seçilir. İhtiyaç sahipleri geceleri taşa gelir ve ne kadar para lazımsa alır… Fazlasını ise bırakır… Parayı alıp ihtiyacını gören parayı bırakanlara kalben dua eder. Günlerce ve aylarca paranın kaldığı gözlenmiştir.
Eski dönemlerde Konya, İzmir, Ankara, Kayseri, Çorum, Yozgat, Sivas, Kastamonu, Diyarbakır, Erzurum ve İstanbul’da vardı… Üsküdar Doğancılar’daki hala varlığını devam ettirmekte. İzmir’de ise Namazgah semtindeki Kurşunlu, Pazaryeri ve Şeyh Camileri ile İkiçeşmelik’teki Natürzade Camisi’nde var.

2. Çevrenizdeki tarihî camilerde böyle taşlar dikkatinizi çekti mi?

3. Günümüzde, ihtiyaç sahiplerine, onları incitmeden nasıl yardım edebiliriz?

Zekat ve sadaka gibi yardımlar varlıklı müslümanlar tarafından yoksul olanların ihtiyaçlarını karşılamak adına yapılmaktadır. Bu yardımlar yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bazıları gizlilik ve duyarlılık hususlarıdır. Yardım yapan müslüman yardımını gizli olarak yapmalı ve gösteriş yapmamalıdır. Yardım yapılacak kişiye yardım onu incitmeden ve sevecen bir şekilde yapılmalıdır.

4. Sadakanın toplum açısından ne gibi yararları olabilir?

Sadaka, müslümanların Allah’ın rızası için ihtiyaç sahiplerine yaptıkları yardım veya iyiliklerdir. Yoksul birine yapılacak maddi yardım, insanları rahatsız eden bir durumu gidermek, düşkün birine yardım etmek sadakadır. Okul, çeşme, camii gibi halka açık kurumlar yaptırmak sadakadır. Islam dinince sadakanın sınırları oldukça geniştir. Müslümanların halkın yararına yaptıkları bir camii, okul veya bir çeşme, onların öldükten sonra bile sevap işlemelerini sağlamaktadır. Bu açıdan sadaka toplum açısından çok önemlidir. Toplum içerisinde yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamaktadır. Insanlar arasındaki bağları güçlendirir ve huzur ortamı sağlar.

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevaplarının Hepsi İçin Tıkla