8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 54 Cevabı

8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 54 Cevabı 

1. Kur’an-ı Kerim’den Hz. Muhammed’in (s.a.v.) insanlar için örnek olduğunu ifade eden iki ayet meali bularak defterinize yazınız.

  • Cevap: Hz. Muhammed (S.A.V.), Yüce Allah’ın bütün insanlık için görevlendirdiği son peygamberdir. Rabb’imiz bu konuda“Muhammed … Allah’ın Resulü ve peygamberlerin sonuncusudur…” ( Ahzâb suresi, 40. ayet.) ve “Biz, seni bütün insanlara … gönderdik…” (Sebe suresi, 28. ayet.) buyurmaktadır.

2. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ahlakıyla ilgili örnekleri araştırıp öğreniniz. Öğrendiklerinizi sınıfta arkadaşlarınıza okuyunuz.

  • Cevap: Peygamberimiz bütün kemâl ve güzellikleri kendisinde toplamış, örnek bir şahsiyettir O’nun mükemmel ahlâkını ciltler dolusu kitaplarla bile anlatmak mümkün değildir.  Peygamberimizin ahlâkı Kur’an ahlâkı idi Kur’an-ı Kerim’de Yüce Allah’ımız O’nun ahlâkını överek, şöyle buyurmuştur: “Yâ Muhammed! Şüphesiz sen yüce bir ahlâk üzeresin”   Peygamberimizin ahlâk ve yaşayışı Hz Aişe annemize sorulduğu zaman “Siz Kur’an okumuyor musunuz? O’nun ahlâkı Kur’an’dan ibâret idi” diye cevap vermiştir. Peygamberimiz (sas) Cenâb-ı Hakk’a şöyle niyaz ediyordu: “Allah’ım! Beni ahlâkın en güzeline yönelt, kötü ahlâktan uzaklaştır”   Peygamberimiz, aile fertleri ile iyi geçinir, ev işlerinde yol gösterir ve onlara yardım ederdi Bu konuda şöyle buyururdu: “En hayırlınız, ahlâkı güzel olanınız ve aile fertlerine en çok faydalı olanınızdır”

3. Danışarak iş yapmanın yararlarını arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap: Buna bilgi alışverişi de denebilir.  Farklı fikirler sonucu farklı sonuçlar elde ederiz. Bir çok fikrin arasından en mantıklı olanını yine kendimiz seçer ve o yolda ilerleriz.

4. “Hak” ve “adalet kavramlarının anlamını sözlüklerden bularak yazınız.

  • Cevap:

HAK; Doğuştan ve sonradan kazanılan insanların hayatını devam ettirebilmeleri için ve toplumsal düzeni sağlamaları amacıyla faydalandıkları her şeydir.

ADALET; Hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesi anlamına gelir.

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevaplarının Hepsi İçin Tıkla

YORUMLAR

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SINAV DUYURULARI
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER
Mobil Uygulamamız YayındaGoogle Play'den İndir
+ +