8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 61 Cevabı

8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 61 Cevabı 

1. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) merhametli, hoşgörülü olması ve affediciliği ile ilgili siz hangi davranışlarını hatırlıyorsunuz?

  • Cevap: İnsanlara acıma duygusu olduğu , saygı duyması ve yapılan yanlış davranışları insanları dinleyerek affedici olması.

2. Yukarıdaki metne göre hoşgörü kavramını nasıl açıklarsınız?

  • Cevap: İnsanların yapılan yanlışlar karşısında onlara ön yargıyla yaklaşmamalıyız.Hoşgörü gösterip yaptıkları yanlışın farkına vardırmalıyız.

3. Hz. Muhammed (s.a.v.) gibi merhametli, hoşgörülü ve affedici olabilmek için nelere özen göstermeliyiz?

  • Cevap: İnsanlara acıma duygusu  göstermeliyiz. Onlara kibar ve nazik davranmalıyız. Yaptıkları hata karşısında affedici olmalıyız.

AYET VE HADİS YORUMLUYORUZ
Aşağıdaki ayetin mealini ve Peygamberimizin (s.a.v.) sözünü okuyunuz. Bunları merhametli olmak ve affedici olmak açısından yorumlayınız.
“İyilikle kötülük bir olmaz. Sen (kötülüğü) en güzel bir şekilde önle. O zaman seninle arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki candan bir dost olur.”
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez.”

  • Cevap: Ön yargılı olmak yerine karşımızdaki kişinin ne düşündüğünü neden öyle davrandığını düşünüp davranırsak kötü davranışlarımızı da engellemiş oluruz. Karşımızdaki ne kadar kötü olursa olsun biz iyi olursak her şey düzelir ve bütün sorunları ortadan kaldırmış oluruz.

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevaplarının Hepsi İçin Tıkla