8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 62 Cevabı

8. Sınıf Gizem Yayınları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 62 Cevabı 

“İşleyen demir ışıldar.” atasözünden ne anladığınızı söyleyiniz.

  • Cevap: Bir iş yapmadan oturan kimse bildiklerini unutur, yeteneklerini yitirir. Çalışan kişi hem daha mutlu olur hem de bilgi ve becerisini artırır.

1. Çalışmanın insana maddi ve manevi açıdan ne gibi yararları vardır?

  • Cevap: Topluma ve kişi kendine fayda sağlar.

2. Günlük, aylık, yıllık plan yapmanın yararları nelerdir?

  • Cevap: Planlama, en basit bir şekilde, neyin, ne zaman, nasıl, nerede ve kim tarafından yapılacağını önceden kararlaştırma sürecidir. Planlamanın en büyük avantajı zaman kazandırmasıdır. Yapılan çalışmalar, yöneticilerin planlamaya biraz daha fazla zaman ayırmaları durumunda uygulamada daha az zamana gereksinim duyduklarını ve böylece zaman kazanabildiklerini ortaya koymaktadır. Ayrıca planlama, yöneticilerin dikkatini amaca yöneltmekte, çabaları uyumlaştırmaya olanak sağlamakta ve emek savurganlığını azaltmaktadır.

3. Boş zamanlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

  • Cevap: Boş zamanlarda bol bol geziyor ve kitap okuyorum.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çalışmaya önem vermesini ve zamanını iyi değerlendirmesini  gösteren başka hangi örnekleri biliyorsunuz?

  • Cevap: Çocukluk çağında çobanlık, Gençlik çağından itibaren Peygamberlik dönemine kadar ticaret, Peygamberlik döneminden itibaren eğitim öğretim faliyetleri. Örneğin Mekke döneminde Darül Erkam ‘ da, Medine döneminde Suffe’de dersler vermiştir.

8. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevaplarının Hepsi İçin Tıkla