8. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 40 Karar Vermek Zor Cevapları

8. Sınıf Top Yayıncılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 40 Cevabı

Aşağıda Kütahya-Eskişehir ve Sakarya Savaşlarında yaşanan güçlükler ve bu savaşların kazanılmasında Mustafa Kemal Atatürk’ün rolü ile ilgili örnekler verilmiştir. Verilenlerden yola çıkarak Mustafa Kemal’in kişilik özellikleri ile ilgili düşüncelerinizi örneklerin altında yer alan bölüme yazınız.

KÜTAHYA – ESKİŞEHİR SAVAŞI

Sorun: Güçlerini artırarak saldırıya geçen Yunan kuvvetleri karşısında direnemeyen Türk ordusu, savaşarak yok olma tehlikesi karşısındaydı.
Çözüm: Kütahya, Afyon ve Eskişehir’in Yunanların eline geçmesi pahasına Mustafa Kemal’in emriyle ordu Sakarya Irmağı’nın doğusuna çekildi.

KÜTAHYA – ESKİŞEHİR SAVAŞI

Sorun: Yenilgi, Mustafa Kemal’e yönelik eleştirilerin de yoğunlaşmasına neden oldu. Yenilgiden Mustafa Kemal sorumlu tutuldu.
Çözüm: Bunun üzerine Mustafa Kemal, Meclisin yetkilerini üç aylığına kendi üzerine almayı teklif etti. Teklifi TBMM’de oylandı ve Mustafa Kemal Başkomutan oldu.

SAKARYA SAVAŞI

Sorun: Kısa zamanda savaşa hazırlanması gereken ordunun pek çok eksiği vardı ve Meclisin imkânları son derece yetersizdi.
Çözüm: Tekâlif-i Milliye Emirleri’ni yayımlayarak kısa zamanda ordunun pek çok ihtiyacının karşılanmasını sağladı.

SAKARYA SAVAŞI

Sorun: Yunanlar, TBMM’nin yakınlarına, Polatlı’ya kadar ilerledi; Ankara’dan top sesleri duyuluyordu.
Çözüm: Türk ordularının Başkomutanı Mustafa Kemal, savaşın en kritik noktasında şu tarihi emrini vererek Yunanlar lehine görünen savaşı tersine çevirdi: “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı milletin kanıyla sulanmadıkça bırakılamaz.”

  • Cevap:

8. Sınıf İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Cevaplarının Hepsi İçin Tıkla

YORUMLAR

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SINAV DUYURULARI
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER
Mobil Uygulamamız YayındaGoogle Play'den İndir
+ +