Teog Yerine Sınavsız Giriş Modeli Geldi

1

Her içerikten haberdar olmak için abone olun

Sınavsız Giriş Modeli

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın isteği üzerine TEOG’un kaldırılması kararından sonra, gözler yeni sistemde tam olarak ne olacağına ilişkin yetkili mercilere çevrildi.

MEB Müsteşarı Tekin, liseye geçecek öğrenciler için yeni sınavsız geçiş modeli‘ni anlattı:
Konuşması sırasında dikkat çeken en önemli kelime, herhangi bir merkezi sınavın olmayacağı’dır.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Ankara’da düzenlenen “Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi” ve “Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim I & II” projeleri ulusal açılış toplantısında konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, açıklamalarında, Recep Tayyip Erdoğan’ın 2013 yılında henüz Başbakanlık koltuğunda iken sınavsız geçiş sistemi konusunda çalışmalara başlanmasını istediğine dahil sözlere yer verdi. Konuşması sırasında şunları kaydetti:

Onların da içinde bulunduğu ama ana çerçevesi ortaokullardan liseye geçişte herhangi bir merkezi sınavın olmadığı, çocuklarımızın sınav baskısını, stresini hissetmeden liselere yerleştirildiği bir model ana felsefesi olan alternatifler var.

Biz bunları hem Bakanlar Kurulumuzda hem de Sayın Cumhurbaşkanımızla paylaştıktan sonra detaylarını da kamuoyuna sunup süreci başlatmış olacağız. (…) Ana felsefesi, liseye geçişte herhangi bir merkezi sınavın olmadığı, çocukların daha çok yeteneklerine, ilgilerine göre liselere yerleştirildiği bir model.”

1 yorum
  1. Sercan diyor

    Her ne kadar bu safhaları geçmiş olsamda açıkcası merakla yeni sistemi beklemekteyim, umarım iyi bir sistem olur. Geçmişte değişen sınav sayısına bakarsak pek hayra alamet değil ama bakalım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.